навчальний цетр ОРСЦЗ ДСНС УкраїниВ 1940 році в м. Львові було сформовано 49 окремий  інженерно-протихімічний батальйон, який напередодні Великої Вітчизняної війни був передислокований в м. Харків.

Особовий склад приймав участь у рятуванні людей, в захисті житлових будинків, промислових об'єктів під час нальотів ворожої авіації, проводив роботи по мінуванню промислових об'єктів.

В липні 1943 року на базі батальйону починалось формування 7-го інженерно-протихімічного полку. 24 вересня полку вручено Бойовий Прапор частини.

2  листопада 1944 року полк Указом Президії Верховної Ради СРСР нагороджений орденом Червоного Прапора.

17 лютого 1965 року полк перейменовано в 434 окремий Червонопрапорний полк Цивільної оборони СРСР.

3   травня 1973 року на частину покладались завдання по підготовці молодших командирів і фахівців для частин Цивільної оборони, а 1 липня 1991 року було присвоєно нове найменування 238 Окрема учбова бригада Цивільної оборони.

З 28 жовтня 1996 року 238 Окрема навчальна бригада Цивільної оборони ввійшла до складу сил Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.

8 вересня 1999 року Указом Президента України навчальній бригаді було присвоєно почесне найменування "Харківська".

25 серпня 2004 року Харківську окрему навчальну бригаду Цивільної оборони було реформовано і перейменовано на 2-ий Регіональний рятувальний загін.

Навчальний центр створено наказами МНС України від 25.10.2005 №279 “Про визначення оптимальних напрямків реформування сил МНС України і здійснення організаційно-штатних заходів”, від 08.11.2005 №320 “Про здійснення організаційно-штатних заходів у організаційних структурах, підпорядкованих МНС України” та інших законодавчих актів України, нормативно-правових документів МНС України та Міністерства освіти і науки України.

Навчальний центр є структурним підрозділом центрального підпорядкування ДСНС України та діє на підставі Статуту.
Основними завданнями у сфері освітньої діяльності Центру є - забезпечення набуття особами, що навчаються, знань у відповідній галузі на рівні стандартів професійно-технічної освіти та підготовка їх до професійної діяльності. Головним замовником підготовки кваліфікованих робітників за робітничими професіями є Державна служба України з надзвичайних ситуацій
.

В післявоєнні роки особовий склад  частини приймав участь у відбудові народного господарства країни, будівництві Волго – Донського суднохідного каналу і Цимлянського гідровузла (1951- 1952 рр.)

Особовий  склад приймав участь та надавав допомогу в зйомках  художнього фільму "Оптимістична трагедія" та "Дума про Ковпака".

В 1972 році особовий склад частини брав участь у гасінні пожеж в Московській, Володимирській, Горьківській областях. З 1973 року полк почав готувати молодших командирів для військ ЦО.

Славну сторінку історії вписали військовослужбовці частини, які виконували інтернаціональний обов'язок в Афганістані. Більше 50 чоловік пройшли опаленими шляхами війни Афганістану.

Суворий іспит боротьби з невидимим ворогом в Чорнобилі пройшли більше 70 військовослужбовців нашої частини, більшість яких, на жаль, не дожили до наших днів, але ціною власного життя зберегли світ від трагедії.alt